Tag Archives: wzdęcia

Wzdęcia spowodowane chorobą

W przypadku kiedy wzdęcia są spowodowane stanem chorobowym, jedynym skutecznym sposobem na ich zapobieganie jest poddawanie się kuracji zaordynowanej przez lekarza. Jest to jedyny efektywny sposób radzenia sobie z nimi. Dla przykładu, problemy trawienne spowodowane brakiem enzymów umożliwiających trawienie laktozy (cukier pozostaje w jelitach i fermentuje) rozwiązywać można tylko i wyłącznie poprzez przyjmowanie pod ścisłą read more »

Stres i wzdęcia

Zdenerwowanie może być jednym z czynników powodujących wzdęcia. Stan emocjonalnego napięcia rozregulowuje cały układ nerwowy w tym mózg, który ma bezpośrednie połączenie z jelitami, bardziej wydajne nawet od połączeń z narządami zmysłów.

Wzdęcia

Wzdęcia (bębnice, gazy, wiatry) są jednym z najczęściej występujących niepożądanych zjawisk mających miejsce w obrębie brzucha. Polegają one przede wszystkim na gromadzeniu się gazów w jelitach co powoduje wzrost objętości brzucha, poszerzenie sylwetki i rozpychanie ubrań. Odczuwalne jest wtedy uczucie pełności, chory może mieć uczucie rozdarcia i rozpierania jamy brzucha. Połączone jest to niekiedy z read more »