Category Archives: info

Sposoby na wzdęcia – unikaj stresu

Walcząc ze zdęciami należy pamiętać także o elementach oddziałujących na cały organizm – o stresie i ruchu. Wskazane jest by po posiłku nie rozsiadać się w fotelu czy rozkładać na kanapie lecz pospacerować przez 15-30 minut. Ten typ aktywności fizycznej wspomaga mięśnie gładkie wyścielające ściany żołądka i jelit we właściwej pracy i pozwala na właściwe read more »

Sposoby na wzdęcia – dieta i odżywianie

Najlepszym sposobem na wzdęcia jest wprowadzenie właściwej diety w połączeniu ze zdrowymi nawykami żywieniowymi. W przypadku osób o silnych skłonnościach do bębnicy należy pamiętać żeby przede wszystkim się nie przejadać. Jeśli już występują problemy trawienne i prędkość przebiegu procesu jest zmniejszona to dostarczenie dużej ilości pokarmu daje niemal pewność, że jego część nie będzie trawiona read more »

Inne przyczyny wzdęć

Oprócz powietrza połykanego w jelitach i żołądku mogą pojawiać się gazy powstałe podczas nieprawidłowego lub trudnego procesu trawienia. Wodór i metan to dwa podstawowe gazy, które uwalniane są w trakcie fermentacji w przewodzie pokarmowym. Do fermentacji dochodzi kiedy w organizmie brakuje odpowiednich enzymów do trawienia zjedzonych elementów. Może to być spowodowane czynnikami genetycznymi lub chorobowymi.

Najczęstsze przyczyny wzdęć

Najczęstsze przyczyny wzdęć są trywialne i bardzo łatwo im zaradzić. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z lekkimi przypadkami bębnicy spowodowanej połykaniem powietrza w czasie zbyt szybkiego jedzenia i picia lub prowadzenia rozmowy w trakcie spożywania posiłku.

Wzdęcia spowodowane chorobą

W przypadku kiedy wzdęcia są spowodowane stanem chorobowym, jedynym skutecznym sposobem na ich zapobieganie jest poddawanie się kuracji zaordynowanej przez lekarza. Jest to jedyny efektywny sposób radzenia sobie z nimi. Dla przykładu, problemy trawienne spowodowane brakiem enzymów umożliwiających trawienie laktozy (cukier pozostaje w jelitach i fermentuje) rozwiązywać można tylko i wyłącznie poprzez przyjmowanie pod ścisłą read more »

Stres i wzdęcia

Zdenerwowanie może być jednym z czynników powodujących wzdęcia. Stan emocjonalnego napięcia rozregulowuje cały układ nerwowy w tym mózg, który ma bezpośrednie połączenie z jelitami, bardziej wydajne nawet od połączeń z narządami zmysłów.

Wzdęcia a ruch

Istotny w profilaktyce wzdęć jest także odpowiednio dozowany ruch. Po posiłku watro pospacerować przez około 30 minut by w tym czasie wspomóc aktywność mięśni gładkich jelit i żołądka.

Zapobieganie wzdęciom

Wzdęcia są najczęściej efektem spożywania niewłaściwych pokarmów lub konsumpcji w zbyt dużych ilościach. Dla zdrowej osoby najlepszym sposobem na uniknięcie wzdęć jest zmiana diety i nawyków żywieniowych. Należy przede wszystkim unikać jedzenia rzeczy, które mają tendencję do fermentacji w żołądku i jelitach takich jak fasola, kalafior, kapusta czy groch.

Leczenie wzdęć

W zdecydowanej większości wzdęcia nie wymagają żadnej interwencji. Są to normalne zjawiska wynikające z połykania powietrza, picia dużej ilości napojów gazowanych lub występują jako nieunikniona dla większości konsekwencja jedzenia niektórych pokarmów takich jak fasola czy kapusta. Organizm posiada własne metody radzenia sobie z nimi i wszystkie łagodne przypadki są eliminowane w krótkim czasie.

Wzdęcia

Wzdęcia (bębnice, gazy, wiatry) są jednym z najczęściej występujących niepożądanych zjawisk mających miejsce w obrębie brzucha. Polegają one przede wszystkim na gromadzeniu się gazów w jelitach co powoduje wzrost objętości brzucha, poszerzenie sylwetki i rozpychanie ubrań. Odczuwalne jest wtedy uczucie pełności, chory może mieć uczucie rozdarcia i rozpierania jamy brzucha. Połączone jest to niekiedy z read more »