Wzdęcia a ruch

Istotny w profilaktyce wzdęć jest także odpowiednio dozowany ruch. Po posiłku watro pospacerować przez około 30 minut by w tym czasie wspomóc aktywność mięśni gładkich jelit i żołądka.

Niewskazany jest jednak w tym czasie zbyt duży wysiłek fizyczny ponieważ mocna praca mięśni poprzecznie prążkowanych, które licznie występują w okolicach jamy brzusznej zaburzyłaby odpowiedni przepływ pokarmu powodując miejscowe jego zaleganie i fermentację.

2 Comments

 • magneta
  November 24, 2010 - 9:33 am | Permalink

  Prawda, raz, że się dobrze wszystko porozkłada, a dwa – orzeźwienie przychodzi. Bo jak człowiek wróci z pracy, zje obiad i po nim się położy, to drzemka murowana, a później całe popołudnie takie rozjechane i do kitu:/

 • pudzian
  November 25, 2010 - 9:27 pm | Permalink

  Z tym za dużym wysiłkiem to też ważna uwaga, kiedyś po takim porządnym obiedzie wziąłem się za wnoszenie mebli na 2 piętro w kamienicy. 2 dni zdychałem, już tego samego dnia wieczorem miałem gorączkę i cały korpus mnie bolał niemiłosiernie.

  Co do spacerku – ja prawie zawsze mam spacerek, bo na stołówce jem – rzeczywiście jakoś specjalnie nie narzekam na wzdęcia popołudniowe. Ciężej z rana jest…

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *