Sposoby na wzdęcia – dieta i odżywianie

Najlepszym sposobem na wzdęcia jest wprowadzenie właściwej diety w połączeniu ze zdrowymi nawykami żywieniowymi. W przypadku osób o silnych skłonnościach do bębnicy należy pamiętać żeby przede wszystkim się nie przejadać. Jeśli już występują problemy trawienne i prędkość przebiegu procesu jest zmniejszona to dostarczenie dużej ilości pokarmu daje niemal pewność, że jego część nie będzie trawiona i będzie podlegać silnej fermentacji.

Doprowadzi to silnego rozdęcia, stanów bólowych i pogłębienia pierwotnych problemów trawiennych. Bardzo ważne jest także jedzenie na siedząco, powoli i z właściwym przeżuwaniem każdego kęsa. Pozwala to odpowiednio rozdrobnić spożywane produkty i zarazem chroni przed połykaniem powietrza. Z tego samego powodu nie powinno się rozmawiać z pełnymi ustami.

Picie napojów gazowanych to dostarczanie dużych ilości dwutlenku węgla do jelit i żołądka więc również jest to niewskazane. Bardzo istotne jest też naturalnie to co jest jedzone.

Niektóre pokarmy takie jak kalafior, kapusta, groch czy fasola mają tendencję do zalegania w jelitach i produkcji bardo dużej ilości metanu w czasie fermentacji. Najlepiej jest je wyeliminować z diety jeśli ma się skłonności do bębnicy lub ograniczyć ich spożycie do małych porcji we wszystkich innych przypadkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *