Leczenie wzdęć

W zdecydowanej większości wzdęcia nie wymagają żadnej interwencji. Są to normalne zjawiska wynikające z połykania powietrza, picia dużej ilości napojów gazowanych lub występują jako nieunikniona dla większości konsekwencja jedzenia niektórych pokarmów takich jak fasola czy kapusta. Organizm posiada własne metody radzenia sobie z nimi i wszystkie łagodne przypadki są eliminowane w krótkim czasie.

W przypadku długotrwałości objawów można stosować leki łagodzące negatywne skutki bębnicy zawierające simetykon. Jest to substancja bezpośrednio obojętna dla organizmu – nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Oddziałuje ona bezpośrednio na zalegające w jelitach pęcherzyki gazu zmniejszając napięcie powierzchniowe cieczy, z której są zbudowane. Efektem tego jest rozbijanie dużych pęcherzy na mniejsze, które znacznie łatwiej mogą poruszać się po jelitach i zostać wchłonięte lub wydalone.  Simetykon jest składnikiem takich leków jak Espumisan (oparty na tym związku chemicznym), Gastrosil czy Manti. Dłuższe stosowanie tego typu leków jest jednak niewskazane ponieważ obniżają one siłę mięśni żołądka i jelit co może doprowadzić do nasilenia się bębnic w przyszłości. Niektóre z tych leków są również dobre na zgagę.

Jeśli wzdęcie nastąpiło w trakcie lub zaraz po leczeniu antybiotykami wtedy można zakładać, że powstało ono na skutek wyniszczenia przez antybiotyk pożądanej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Najprostszą metodą jej odbudowania jest jedzenie przetworów mlecznych takich jak jogurty i kefiry. Szybszym sposobem jednak jest stosowanie preparatów probiotycznych stworzonych z myślą o takich sytuacjach dostępnych w każdej aptece.

Powodujące uporczywe kolki bębnice jelitowe można łagodzić stosując spazmolityki czyli leki rozkurczowe. Zmniejszają one bolesne napięcie mięśni gładkich jelit chociaż nie usuwają samego wzdęcia. Lekarz dokona odpowiedniej diagnozy i zaordynuje leczenie objawowe, które w założeniu powinno wyeliminować dolegliwości.

Nie należy lekceważyć wzdęć długotrwałych połączonych z innymi objawami – silnymi bólami, wymiotami, biegunkami czy stanami gorączkowymi. Neleży się niezwłocznie zgłosić do lekarza ponieważ powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Od bardzo uciążliwej lecz niegroźnej w dłuższej perspektywie grypy żołądkowej po przykładowo stany niewydolności trzustki, blokady układu pokarmowego czy choroby wątroby.

One comment

  • Pingback: Wszystko na temat wzdęć

  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *